06860

The weekend's matches
Friday 2nd August 2019


.
 Saturday 3rd August (1:00 pm)
 

   

.
 ECB Premier League 
.
 Bootle v Northern Alistair Davies and John Farrell
 Colwyn Bay v New Brighton Dave Laybourne and Phil Luxon
 Leigh v Formby Craig Parkinson and Dave Smith
 Ormskirk v Rainhill Paddy Brown and Steve Edwards
 Southport and Birkdale v Orrell Red Triangle Chris Dunn and Stephen Fildes
 Wallasey v Lytham Chris Burns and Ian Laurence
.
 First Division 
.
 Ainsdale v Northop Hall Jeremy Clein and Neil Galbraith
 Birkenhead Park v Newton le Willows Norman Edwards and Dave Scrutton
 Highfield v Wavertree Chris Coxhead and Dave Wood
 Prestatyn v Fleetwood Hesketh Les Knowles and Andy Webb
 Sefton Park v Old Xaverians Ian Craven and Mark Wilkie
 Wigan v Rainford Peter Crook and Don Searle
.https://www.youtube.com/results?search_query=FORMBY+CC
 Second Division 
.
 Caldy v Liverpool Dave Halewood and tba
 Maghull v Alder Gareth Townsend and tba
 Parkfield Liscard v Norley Hall Arthur Ashley and Eddie Shiff
 St Helens Town v Hightown St Mary's Ray Guy and tba
 Southport Trinity v Burscough Ron Morris and Bernard Teebay
 Sutton v Spring View Barry Evans and Gareth Fishwick
.

.
 Sunday 4th August (1:00 pm unless otherwise stated)
.

.

 Vitality CLUB T20 - Group 3 Area Finals Day Replay at Ormskirk CC    see here

.
 1  Ormskirk v Lostock (10:00 am) umpires supplied
 2  loser of 1 v Garstang (1:00 pm) umpires supplied
 3  winner of 1 v Garstang (4:00 pm) umpires supplied
.

.
 Ray Digman Knockout Trophy semi final 
.
 Formby v New Brighton Alistair Davies and Jeremy Clein
.
 2nd XI Chester Cup semi final 
.
 Wallasey v Lytham Ian Craven and Dave Smith
.
 2nd XI Tittershill Cup semi final 
.
 Spring View v Leigh J Pearson and J Ellis
.
 2nd XI Chrysalis Cup T20 finals day at Sefton Park CC 
k.
 1  Formby v Rainhill (10:00 am) Gareth Townsend and Norman Edwards
 2  New Brighton v Rainford (1:15 pm) Gareth Townsend and Dave Halewood
 3  winner of 1 v winner of 2 (4:45 pm) Norman Edwards and Dave Halewood
.