06869

Sunday's results - Ormskirk into Vitality last 8 - Formby in Digman final
Sunday 4th August 2019


 

 Vitality CLUB T20 - Group 3 Area Finals Day Replay at Ormskirk CC 

ORMSKIRK 165-6 (20.0 overs) (Knight 58*, RF Rankin 38, Robinson 28)
v LOSTOCK 131-8 (20) (Williams 35, Sheen 29*)
Result: Ormskirk won by 34 runs
Toss: Lostock
scorecard

LOSTOCK 116-8 (20) (Senior 28*, Williams 28)
v GARSTANG 172-5 (20) (Puneet Bisht 77, Walling 35, Gilbert 21*)
Result: Garstang won by 56 runs
Toss: Lostock
scorecard

ORMSKIRK 45-1 (6) (Robinson 23*, Lavelle 21*)
v GARSTANG 129-9 (20) (Puneet Bisht 68, Gilbert 20; Caunce 3-26) 
Result: Ormskirk won by 9 wickets (Duckworth Lewis Stern)
Toss: Ormskirk
scorecard

winner: Ormskirk who now play Toft at Brook Lane in the last eight on Sunday August 18th

 Vitality CLUB T20 - Group 4 Area Finals Day Replay at Toft CC 

TOFT 145-5 (17.4) (Jackson 65, Stubbs 27*, Scott 27)
v PRESTWICH 144-7 (20) (Holden 51, Dale 23, Stanbury 21, Pawson 20)
Result: Toft won by 5 wickets
Toss: Prestwich
scorecard

CHECKLEY 112-7 (20) (Williams 38)
V MENAI BRIDGE 117-5 (19.3) (Holden 39, G Roberts 20)
Result: Menai Bridge won by 5 wickets
Toss: Menai Bridge
scorecard

TOFT 207-6 (20) (Jackson 87, Drummond 44 [120-3rd wkt], Stubbs 44*)
v MENAI BRIDGE 48 (8.3) (Holden 11)
Result: Toft won by 159 runs
Toss: Menai Bridge
scorecard

winner: Toft

 Vitality CLUB T20 - Group 7 Area Finals Day Replay at Kegworth Town CC 

KEGWORTH TOWN
v FINEDON DOLBEN
Result: Kegworth Town won
Toss:
scorecard

BERKSWELL 80-4 (13.1) (Aleeq Javid 48*)
v BANBURY 75 (19.3) (Wright 31; Brignull 3-14) were 13-7
Result: Berkswell won by 6 wickets
Toss: Banbury
scorecard

KEGWORTH TOWN 99 (19.3)
v BERKSWELL 174-7 (20)
Result: Berkswell won by 75 runs
Toss: Kegworth Town
scorecard

winner: Berkswell

 Vitality CLUB T20 - Group 8 Area Finals Day Replay at Swardeston CC 

SWARDESTON 157-8 (20) (Lambert 48*, Ruffell 41; Ahmad Elech 4-21)
v STANMORE 118-9 (20) (Talha Azam 26' Taylor 3-17)
Result: Swardeston won by 39 runs
Toss: Stanmore
scorecard

WANSTEAD & SNARESBROOK 153-8 (20) (Das 62, Dwivedi 39; Smith 3-29)
V RADLETT 161-2 (20) (Wright 64, Adil Zareef 59*)
Result: Radlett won by 8 runs
Toss: Radlett
scorecard

SWARDESTON 156-9 (20) (Gray 50, J Taylor 32; Jasdeep Singh 3-30, Sanghera 3-31)
v RADLETT 49 (12.3) (Hirani 26; C Taylor 3-8, Sims 3-17)
Result: Swardeston won by 107 runs
Toss:
scorecard

winner: Swardeston

Group 1, 2 , 5 and 6 Area Finals were played last week.

Group winners

Group 1: Hanging Heaton (Bradford Premier League)
Group 2: Sheffield Collegiate (Yorkshire South Premier League)
Group 3: Ormskirk (Liverpool and District Cricket Competition)
Group 4: Toft (Cheshire County League)
Group 5: Cranleigh (Surrey Championship)
Group 6: Penzance (Cornwall Cricket League)
Group 7: Berkswell (Birmingham and District Premier League)
Group 8: Swardeston (East Anglian Premier League)

semi finals on Sunday August 18th

Hanging Heaton v Sheffield Collegiate
Ormskirk v Toft
Cranleigh v Penzance
Berkswell v Swardeston

Finals Day is at the County Ground, Derby on Sunday September 22nd


 Ray Digman Knockout Trophy semi final 

FORMBY 255-6 (45) (Taibu 70, Seward 69, Oldham 31, Porterfield 31, Sutton 30)
v
NEW BRIGHTON 99 (32.1) (Clarke 54; Darkes-Sutcliffe 3-17, Jones 3-12)

Result: Formby won by 156 runs
Toss: New Brighton
scorecard 1 
scorecard 2

Formby will play at either Ormskirk or Ainsdale in the final.