The 1st XI Restart Knockout fixtures- 2020
 week 1 

Saturday August 1st

Group A:
Fleetwood Hesketh v Southport Trinity at Sea Cop, Southport
Southport and Birkdale v Ainsdale at Trafalgar Road, Birkdale


group B:
Bootle v Ormskirk at Wadham Road, Bootle
Northern v Formby at Moor Park, Great Crosby

group C:
Hightown St Mary's v Maghull at Sandy Lane, Hightown
Sutton v Alder at New Street, Sutton


group D:

Newton le Willows v St Helens Town at Crow Lane East, Newton le Willows
Rainhill v Rainford at the Recreation Ground, Rainhill

group E:
Liverpool v Sefton Park at Aigburth Road, Liverpool *
Old Xaverians v Wavertree at Beaconsfield Road, Childwall

group F:
Birkenhead Park v Caldy at Lower Park, Birkenhead
Wallasey v New Brighton at the Oval, Wallasey

group G:
Leigh v Orrell Red Triangle at Beech Walk, Leigh
Spring View v Norley Hall at Dower House Farm, Wigan
Wigan v Highfield at Bull Hey, Wigan


 week 2 

Saturday August 8th
 
group A:
Ainsdale v Fleetwood Hesketh at Liverpool Road, Ainsdale
Southport Trinity v Southport and Birkdale at the Rookery, Southport

group B:
Formby v Bootle at Cricket Path, Formby
Ormskirk v Northern at Brook Lane, Ormskirk

group C:
Alder v Hightown St Mary's at Sandy Lane, Hightown
Maghull v Sutton at Old Hall Field, Maghull

group D:
Rainford v Newton le Willows at the Jubilee Ground, Rainford
St Helens Town v Rainhill at Ruskin Drive, St Helens

group E:
Liverpool v Old Xaverians at Aigburth Road, Liverpool *
Wavertree v Sefton Park at Sandown Lane, Wavertree

group F:
Caldy v Wallasey at Paton Field, Caldy
New Brighton v Birkenhead Park at Rake Lane, New Brighton

group G:
Highfield v Spring View at Billinge Road, Pemberton
Norley Hall v Leigh at City Road, Kitt Green
Orrell Red Triangle v Wigan at the YMCA Ground, Orrell

 week 3 

Saturday August 15th

group A:
Ainsdale v Southport Trinity at Liverpool Road, Ainsdale
Southport and Birkdale v Fleetwood Hesketh at Trafalgar Road, Birkdale

group B:
Bootle v Northern at Wadham Road, Bootle
Ormskirk v Formby at Brook Lane, Ormskirk

group C:
Hightown St Mary's v Sutton at Sandy Lane, Hightown
Maghull v Alder at Old Hall Field, Maghull

group D:
Rainford v St Helens Town at the Jubilee Ground, Rainford
Rainhill v Newton le Willows at the Recreation Ground, Rainhill


group E:
Sefton Park v Old Xaverians at Croxteth Drive, Sefton Park
Wavertree v Liverpool at Sandown Lane, Wavertree *

group F:
New Brighton v Caldy at Rake Lane, New Brighton
Wallasey v Birkenhead Park at the Oval, Wallasey

group G:
Orrell Red Triangle v Highfield at the YMCA Ground, Orrell
Spring View v Leigh at Dower House Farm, Wigan
Wigan v Norley Hall at Bull Hey, Wigan

 week 4 

Saturday August 22nd

g
roup A:
Fleetwood Hesketh v Southport and Birkdale at Sea Cop, Southport
Southport Trinity v Ainsdale at the Rookery, Southport

group B:
Formby v Ormskirk at Cricket Path, Formby
Northern v Bootle at Moor Park, Great Crosby

group C:
Alder v Maghull at Alder Road, West Derby
Sutton v Hightown St Mary's at New Street, Sutton

group D:
Newton le Willows v Rainhill at Crow Lane East, Newton le Willows
St Helens Town v Rainford at Ruskin Drive, St Helens
 
group E:
Liverpool v Wavertree at Aigburth Road, Liverpool *
Old Xaverians v Sefton Park at Beaconsfield Road, Childwall
 
group F:
Birkenhead Park v Wallasey at Lower Park, Birkenhead
Caldy v New Brighton at Paton Field, Caldy
 
group G:
Leigh v Highfield at Beech Walk, Leigh
Norley Hall v Orrell Red Triangle at City Road, Kitt Green
Wigan v Spring View at Bull Hey, Wigan

 week 5 

Saturday August 29th

group A:
Ainsdale v Southport and Birkdale at Liverpool Road, Ainsdale
Southport Trinity v Fleetwood Hesketh at the Rookery, Southport
 
group B:
Formby v Northern at Cricket Path, Formby
Ormskirk v Bootle at Brook Lane, Ormskirk
 
group C:
Alder v Sutton at Alder Road, West Derby
Maghull v Hightown St Mary's at Old Hall Field, Maghull

group D:
Rainford v Rainhill at the Jubillee Ground, Rainford
St Helens Town v Newton le Willows at Ruskin Drive, St Helens
 
group E:
Wavertree v Old Xaverians at Sandown Lane, Wavertree
 
group F:
Caldy v Birkenhead Park at Paton Field, Caldy
 
group G:
Highfield v Norley Hall at Billinge Road, Pemberton
Leigh v Wigan at Beech Walk, Leigh
Spring View v Orrell Red Triangle at Dower House Farm, Wigan

Monday August 31st

group E:
Sefton Park v Liverpool at Croxteth Drive, Sefton Park

group F:
New Brighton v Wallasey at Rake Lane, New Brighton

 week 6 

Saturday September 5th

group A:
Fleetwood Hesketh v Ainsdale at Sea Cop, Southport
Southport and Birkdale v Southport Trinity at Trafalgar Road, Birkdale
 
group B:
Bootle v Formby at Wadham Road, Bootle
Northern v Ormskirk at Moor Park, Great Crosby
 
group C:
Hightown St Mary's v Alder at Sandy Lane, Hightown
Sutton v Maghul1 at New Street, Sutton
 
group D:
Newton le Willows v Rainford at Crow Lane East, Newton le Willows
Rainhill v St Helens Town at the Recreation Ground, Rainhill
 
group E:
Old Xaverians v Liverpool at Beaconsfield Road, Childwall *
Sefton Park v Wavertree at Croxteth Drive, Sefton Park
 
group F:
Birkenhead Park v New Brighton at Lower Park, Birkenhead
Wallasey v Caldy at the Oval, Wallasey
 
group G:
Highfield v Wigan at Billinge Road, Pemberton
Norley Hall v Spring View at City Road, Kitt Green
Orrell Red Triangle v Leigh at the YMCA Ground, Orrell
 
* all of Liverpool's matches are subject to ground availability and Lancashire County Cricket Club

 week 7 

Saturday September 12th
group play offs

group A:
Ainsdale v Fleetwood Hesketh at Liverpool Road, Ainsdale
Southport and Birkdale v Southport Trinity at Trafalgar Road, Birkdale

group B:
Formby v Ormskirk at Cricket Path, Formby
Northern v Bootle at Moor Park, Great Crosby

group C:
Hightown St Mary's v Alder at Sandy Lane, Hightown
Sutton v Maghull at New Street, Sutton

group D:
Newton le Willows v Rainhill at Crow Lane East, Newton le Willows
Rainford v St Helens Town at the Jubilee Ground, Rainford

group E:
Old Xaverians v Sefton Park at Beaconsfield Road, Childwall
Wavertree v Liverpool at Sandown Lane, Wavertree

group F:
New Brighton v Birkenhead Park at Rake Lane, New Brighton
Wallasey v Caldy at the Oval, Wallasey

group G:
Highfield v Wigan at Billinge Road, Pemberton
Leigh v Norley Hall at Beech Walk, Leigh
Spring View v Orrell Red Triangle at Dower House Farm, Wigan

 week 8 

Saturday September 19th
group finals and 3rd place play offs

group A:
group final: Ainsdale v Southport Trinity at Liverpool Road, Ainsdale
3rd place play off: Southport and Birkdale v Fleetwood Hesketh at Trafalgar Road, Birkdale

group B:
group final: Northern v Ormskirk at Moor Park, Great Crosby
3rd place play off: Formby v Bootle at Cricket Path, Formby

group C:
group final: Hightown St Mary's v Sutton at Sandy Lane, Hightown
3rd place play off: Maghull v Alder at Old Hall Field, Maghull

group D:
group final: Rainford v Rainhill at the Jubilee Ground, Rainford
3rd place play off: Newton le Willows v St Helens Town at Crow Lane East, Newton le Willows

group E:
group final: Liverpool v Old Xaverians at Liverpool Road, Liverpool
3rd place play off: Sefton Park v Wavertree at Croxteth Drive, Sefton Park

group F:
group final: Wallasey v New Brighton at the Oval, Wallasey
3rd place play off: Birkenhead Park v Caldy at Lower Park, Birkenhead

group G:

group final: Leigh v Highfield at Beech Walk, Leigh
3rd place play off: Wigan v Norley Hall at Bull Hey, Wigan